Jak při půjčování nenaletět podvodníkům?

Osob, institucí a společností, které nabízejí půjčky nejrůznějších druhů a objemů je v českém finančním prostředí celá spousta. Velká spousta společností dodržuje etické, morální a legislativní zásady, najdou se však i tací, kteří se snaží na lidském neštěstí a nepříznivé finanční situaci podle vydělat. Jak tyto podvodníky poznáte? Přinášíme vám přehled nekalých praktik, se kterými se v rámci finanční výpůjčky můžete setkat.

1. Zálohy předem

Slíbili vám finanční pomoc, ale požadují na oplátku zálohu, která má údajně pokrýt administrativní, či jiné náklady? Pak se s největší pravděpodobností jedná o podvodníky, kteří si chtějí naplnit pouze svou vlastní kapsu a na potřeby ostatních ohledy rozhodně neberou. Pokud obětujete třeba pouhopouhou pětistovku, s největší pravděpodobností se nesetkáte ani s vynaloženou zálohou ani se slíbenou finanční injekcí.

2. Předražené telefonní linky

Linky začínající dvojčíslím 90…. jsou ve velké většině zatíženy vyšší tarifovou sazbou. Pokud na nějakou takovou linku, v souvislosti s příslibem půjčky voláte, počítejte s poměrně tučnou fakturou od telefonního operátora. I když mají být tyto typy linek od počátku nového roku zakázány, i přesto se s nimi můžeme v praxi i nadále setkat.

Přečtěte si:  Půjčky do 50000 Kč bez registru a bez příjmu

3. Smlouvy a zase ty smlouvy

Pokud je smlouva o spotřebitelském úvěru nepřiměřeně dlouhá (15 a více stran), obsahuje celou řadu poznámek pod čarou, vysvětlivek, hvězdiček a dalších symbolů, které mají za účel zmást spotřebitele, dávejte si taktéž velký pozor. Nikdy nepodepisujte to, čemu stoprocentně nerozumíte. Pokud je věřitel neochotný cokoli vysvětlovat, dejte od takové půjčky ruce pryč. V horším případě přijdete o jednoho ochotného věřitele, v tom lepším k sobě však nepřilákáte zbytečné problémy.