Desatero správného půjčování

Potřebujete si půjčit, ale máte obavy, aby vše dopadlo tak, jak má? Máme pro vás takový menší „kodex dlužníka“, který vás bude varovat před nástrahami s finančními injekcemi spojenými.

1. Banky vs. nebankovní společnosti

Banky nabízejí půjčky většího rozsahu za poměrně přísných podmínek. Zpravidla však peníze půjčují s menšími poplatky a úroky, než instituce nebankovní. Ty vám však mohou půjčit i v případě, že banka vaši žádost o půjčku zamítla.

2. Ověřené společnosti

Vždy si sežeňte o dané společnosti dostatek informací ve formě referencí a zkušeností klientů. Vyhnete se tak nepříjemným situacím.

3. Půjčky na nezbytně nutné věci

Toužíte po exotické dovolené, ale ze svého platu nemáte šanci ušetřit? Ještě před tím, než instituci o půjčku požádáte, si odpovězte na to, zda je taková půjčka opravdu nezbytná.

4. Žádné poplatky předem

Požaduje po vás společnost poplatek za zpracování úvěru nebo snad zálohu, která má pokrýt administrativu s půjčkou spojenou? Dopředu nikomu nic neplaťte!

5. Pozor na úroky

Zjistěte si, zda společnost půjčuje peníze s tradičním měsíčním úrokem. Řada společností si může úroky účtovat po dnech nebo týdnech.

Přečtěte si:  Půjčky do 50000 Kč mohou být i výhodné

6. Upomínky neignorujte

Nezvládáte splácet své dluhy? Informujte o tom danou instituci. Rozhodně takovou situaci nevyřešíte házením upomínek do koše.

7. Nevolejte na předražené linky

Čísla začínající 90… slibují fakturu od operátora, nad kterou se vám stoprocentně zatají dech.

8. Řešte své dluhy zavčasu

Pokud vám přerůstají dluhy přes hlavu, řešte je dříve, než bude pozdě!

9. Nevytloukejte jeden dluh dluhem druhým

Takové jednání vede k absolutnímu bankrotu a zhroucení rodinného rozpočtu. Místo dluhové záplaty by vám mohla pomoci konsolidace dluhů. Více o konsolidaci se dozvíte zde.

10. V krajním případě osobní bankrot

Pokud dlužíte více, než 2 věřitelům, svým závazkům nejste schopni dostát a je-li váš příjem dostatečný, požádejte o osobní bankrot neboli oddlužení.